Letos bylo do 11. ročníku soutěže Věda fotogenická přihlášeno celkem 271 fotografií od 94 zaměstnanců z 30 ústavů Akademie věd ČR. Propojení vědy a umění je další z příležitostí, jak mohou akademici veřejnosti přiblížit práci i poslání naší největší vědecké instituce. Kromě hlavní kategorie odborná porota hodnotí i kategorie vedlejší, s odlišným zaměřením v jednotlivých ročnících soutěže. Pro letošní rok bylo zvoleno téma Věda mezigenerační a byla také vyhlášena speciální kategorie Analogová fotografie. Napříč kategoriemi pak porota vybírala nejlepší snímek za jednotlivé vědní oblasti – I. oblast věd o neživé přírodě, II. vědní oblast o živé přírodě a chemických věd a III. oblast humanitních a společenských věd. On-line hlasováním na Facebooku Akademie věd ČR se hodnocení zúčastnila i veřejnost. Porota navíc opět vybírala snímky do reprezentativního kalendáře Akademie věd 2025 a pro výstavu, která se koná od 4. prosince 2024 do 31. ledna 2025 v galerii Věda a umění v budově AV ČR na Národní třídě v Praze.
Více na www.vedafotogenicka.cz a Instagramu @vedafotogenicka
In the 11th annual Photogenic Science Competition, the winners of three competition categories were announced: the main category, Photogenic Science, the second category, Intergenerational Science, and the special category, Analog Photography. By combining science and art, the academicians wish to present their work and the mission of their institution to their colleagues and the public. The winning photos are selected by the council and at the same time the public votes for the best photo of the year.
-
Malé velké nadšení. Workshop Ústavu chemických procesů AV ČR pro nadšené školáky. Foto A. Žitková, Ústav chemických procesů, Cena veřejnosti – hlasování na Facebooku Akademie věd ČR
-
Zátiší s doxorubicinem. Pro přípravu, následné čištění, izolaci a charakterizaci finálního polymerního konjugátu s cytostatikem je nutné využít soubor fyzikálně-chemických metod, jakými jsou např. chromatografie, odpařování nebo srážení. Na obr. je vidět silný film polymerem modifikovaného protinádorového léčiva doxorubicinu (1,6 g) na dně kulovité baňky těsně před izolací vysrážením do směsi osvědčených rozpouštědel. Vzorek byl připravován pro in vivo pokusy na myších. Foto A. Braunová, Ústav makromolekulární chemie, hlavní kategorie (1. místo) a Cena Akademické rady AV ČR
-
Malý Sisyfos. Aby mládě kukačky přežilo v hnízdě mnohem menšího hostitele, je zásadní, aby adoptivní rodiče přinášeli potravu pouze jemu. Proto již druhý den po vylíhnutí instinktivně vytlačuje ostatní vejce z hnízda. Přestože je mládě při tomto výkonu stále slepé, disponuje silným svalstvem a malou prohlubní na zádech, které mu umožňují vajíčko vybalancovat a přehodit ho přes okraj hnízda. Foto M. Šulc, Ústav biologie obratlovců, hlavní kategorie (2. místo)
-
Žebrácká opera. Žadonění je chování, kterým mláďata vlastně žebrají o potravu přinášenou rodiči. Evoluce vytvořila u mnoha druhů mechanismy, které zlepšují komunikaci mezi mláďaty a rodiči, jako jsou jasně zbarvené zobáky a jazyky s tmavými skvrnami. Tyto výrazné vzory stimulují rodiče ke krmení pokaždé, když mládě otevře zobák. Když jsem tiše zapískal nad hnízdem rákosníků proužkovaných (Acrocephalus schoenobaenus), mláďata okamžitě začala žadonit, domnívajíce se, že jsem jejich rodič, který je přišel nakrmit. Potravu sice nedostala, za to jsem ale každému z nich věnoval malý hliníkový identifikační kroužek. Foto M. Šulc, Ústav biologie obratlovců, hlavní kategorie (2. místo)
-
Práce v restaurátorském ateliéru. Snímek vznikl při práci v ateliéru Ústavu dějin umění AV ČR. Je fotografován na barevný film. Foto A. Pithartová, Ústav dějin umění, hlavní kategorie (3. místo) a nejlepší fotografie za III. oblast humanitních a společenských věd
-
Pozdrav z pekla. Zmije rohatá (Cerastes cerastes). Výzkumná skupina HerpDiv se zabývá studiem druhové a genetické diverzity obojživelníků a plazů. Foto V. Gvoždík, Ústav biologie obratlovců, nejlepší fotografie za II. oblast věd o živé přírodě a chemických věd
-
Hliníkový Monet. Mikrostruktura deformovaného hliníkového vzorku, orientační mapa barvená podle standardního orientačního trojúhelníku. Snímek byl pořízen metodou EBSD (Electron Back-Scattered Diffraction). Foto O. Molnárová, Fyzikální ústav, nejlepší fotografie za I. oblast věd o neživé přírodě
-
Od tisku k tisku. Stará písma a abecedy vůbec nemusejí být zapomenuté ani nepoužitelné. Stačí využít nové metody, jako je třeba 3D tisk, a už je radost na světě. Radost, která pojí autory, písaře a tiskaře napříč desetiletími a staletími. Foto L. Novosad, Slovanský ústav, vedlejší kategorie Věda mezigenerační (1. místo)
-
Mechanismus z Antikythéry. Starověký mechanismus, zvaný také počítač z Antikythéry. Šlo o složitý navigační přístroj používaný ve starém Řecku. Na začátku 20. století byl nalezen na dně moře poblíž ostrova Antikythéra. Po úsilí mnoha vědců byl začátkem 21. století rekonstruován a po více než dvou tisíci letech uveden do provozu. Foto P. Vodička, Ústav chemických procesů, vedlejší kategorie Věda mezigenerační (2. místo)
-
Ulugbekův sextant. Astronomické pozorovací zařízení vládce Muhammada Taragaje (Ulugbeka), milovníka vědy, vnuka krutého turkického vojevůdce Timura Lenka (Tamerlána). Období jeho čtyřicetileté vlády vytvořilo ze Samarkandu jedno z nejvýznamnějších vědeckých center středověku. Zachovaly se tabulky poloh 1 018 hvězd, které byly nejpřesnější až do doby používání optických přístrojů. Po Ulugbekově smrti byla část vědeckých prací z náboženských důvodů zničena. Jako zázrakem přežil sextant pod nánosy sedimentů pět století, aby byl ve 20. století znovu objeven. Samarkand, Uzbekistán. Foto P. Lisý, Geologický ústav, vedlejší kategorie Věda mezigenerační (3. místo)
-
Fotogram čtyř lékovek. Staré skleněné lékovky byly položeny na fotografický papír s tvrdou gradací a osvětleny pomocí zvětšovacího přístroje Axomat. Následovalo klasické vyvolání a výsledná fotografie byla oskenována. Foto A. Braunová, Ústav makromolekulární chemie, speciální kategorie Analogová fotografie (1. místo)
-
Sportoviště. Na toulkách venkovem... Foto T. Moško, Ústav experimentální medicíny, speciální kategorie Analogová fotografie (2. místo)
-
Mizející Brno. Loděnici s charakteristickými ozdobnými prvky si nechal postavit architekt Dušan Jurkovič na břehu Svratky u Kamenného mlýna. Nenápadná stavba už dlouho neslouží svému účelu a chátrá. Foto J. Pavelka, Ústav přístrojové techniky, speciální kategorie Analogová fotografie (3. místo)