Srdečně vás zveme na výstavu Za neznámými tvory amazonských lesů.
Výstavu si můžete prohlédnout v květnu 2023 v Café Academia v 1. patře knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1.
Centrum pro teoretická studia společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR si vás dovoluje pozvat na letní školu Antropocén: současný svět v transdisciplinární perspektivě, která se koná ve dnech 4. 9. - 8. 9. 2023 v Centru pro teoretická studia, Husova 4, Praha 1
Uzávěrka přihlášek: 31. 5. 2023
Číslo Živy 2/2023 vyšlo ve čtvrtek 13. dubna. Přináší pro „časopis přírodnický“ trochu netradiční cyklus článků věnovaných jednomu území – Českému krasu, ležícímu příhodně téměř za humny našeho hlavního města. Krajinu Českého krasu zná nejspíš každý český přírodovědec pro nebývalou koncentraci zajímavých fenoménů geologických, paleontologických, geomorfologických i ekologických a na ně navázané bohatosti botanické a zoologické. Velká témata současnosti jako krize biodiverzity a změny klimatu se nutně projevují v lokálním měřítku. Český kras je tedy příkladem, modelem k obecnějšímu poznání těchto jevů. Samotným objektem výzkumu zůstává tak trochu také. Články č. 2/2023, věříme, pokrývají obojí – obecné biologické jevy zkoumané a prezentované na příkladu území Českého krasu, i vyzdvižení místních zajímavostí, místní floristické a faunistické evidence v širším kontextu. Obojí je uplatnitelné a uplatňované v praxi ochrany přírody, a ne nadarmo oslavil Český kras v r. 2022 padesátileté výročí existence chráněné krajinné oblasti. Je to „krajinná“ oblast v pravém slova smyslu, přírodní hodnoty jsou zde po tisíciletí nerozlučně spjaté s tradiční kulturní krajinou pastvin a světlých lesů. Zveme vás tedy nejen ke čtení příspěvků, připravených u příležitosti tohoto významného výročí, ale i k vašim vlastním výletům do krajiny Českého krasu.
Číslo Živy 1/2023 vyšlo ve čtvrtek 9. února. Přináší článek o celogenomových duplikacích u předků obratlovců a jejich významu, dozvíte se o invazi vřeckovýtrusné houby kloubnatky smrkové a jaká z toho plynou poučení nebo jaké jsou záchranné aktivity pro vstavač kukačku ve východních Čechách, o forézii štírků, o existenci anomálie ve zbarvení a variability kresby u některých evropských užovek, o chovu lemura katy v zoo, z rubriky k Výuce pak, že kost je živý orgán. Na vycházku se můžete vydat do kraje malířů a basníků do okolí řeky Svratky.
Srdečně vás zveme na výstavu Mimořádná čísla časopisu Živa 2010–2022.
Výstavu si můžete prohlédnout v prosinci 2022 a v lednu 2023 v Literární kavárně v 1. patře knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1.
Zemřel doc. Jan Krekule, význačný vědec v oboru experimentální biologie rostlin a úspěšný popularizátor vědy.
Živu můžete také sledovat na sociální síti Instagram.
Učená společnost České republiky si vás dovoluje pozvat na přednášku A Nobel Prize Perspective on the Nature of Genes, která se koná v úterý 8. listopadu 2022 od 16 h v místnosti 206 budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1.
Učená společnost České republiky si vás dovoluje pozvat na přednášku Literární překlad jako tvořivá komparatistika, která se koná v úterý 1. listopadu 2022 od 16 h v refrektáři Matematicko–fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, Malostranské náměstí 2/25.
Nabídka celých ročníků i jednotlivých čísel Živy v rámci období let 1995–1990 (viz seznam dále) a poptávka ročníků 1865, 1866, 1867, 1868, 1893, 1910, 1912, 1913, 1914 a 1915. Štefan Čambal, stefancambal@gmail.com
Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.
Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.