Na začátku 13. století sepsal Thomasin de Zerclaere, italský klerik z oblasti Friaulu znalý němčiny, nejstarší známá pravidla chování určená pro německé rytíře. Rozsáhlá báseň (kolem 15.000 veršů) pojednává o ctnostech a neřestech a nástrahách, které na mladého šlechtice číhají a se kterými musí svádět boj. Spis byl opisován do druhé poloviny 15. století. Některé z asi 20 dochovaných rukopisů jsou bohatě ilustrovány. Některé obrazové motivy evokují hudební či zvukové produkce, těmto motivům bude věnována přednáška.
Doc. PhDr. Martin Horyna, Ph.D. vystudoval hudební vědu na FF UK v Praze (1975-1980), od roku 2000 vyučuje hudebně teoretické předměty na katedře hudební výchovy PF JU. Publikuje v oboru dějin české hudby a hudební teorie středověku a raného novověku, kromě řady článků vydaných v našich i zahraničních periodikách je autorem nebo spoluautorem devíti monografií zaměřených na edice rozsáhlých repertoárových celků hudby 15. až 17. století a hudebně teoretických textů 14. až 16. století. Staré hudbě se věnuje prakticky jako zakladatel a vedoucí souboru Dyškanti (od roku 1982).
Přednášky se konají každé úterý v 16 hodin v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Vstup je zdarma.
Datum konání: 15. října 2019
Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.
Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.