Čemu bychom se mohli věnovat v březnu, když probíhá Týden mozku a zároveň se slaví Evropský den mozku?
Poruchy paměti byly donedávna považovány za běžnou součást stárnutí. Počet starších lidí s úbytkem paměťových funkcí v naší populaci narůstá s prodlužující se střední délkou života. Postupně se učíme i rozeznávat jednotlivé druhy poruch. Dvě třetiny nemocných s poruchou paměti až demencí mají Alzheimerovu nemoc způsobenou postižením nervových buněk. Zbývající třetina má poruchy paměti způsobené jinými příčinami, z nichž některé lze léčit a tím poruchu paměti úplně odstranit.
V současné době již víme, že i poruchy paměti u Alzheimerovy demence včas zachycené a léčené se rozvíjí pomaleji, s delší dobou zachování soběstačnosti u schopnosti setrvání ve vlastním prostředí. Časné diagnostice poruch paměti se věnuje projekt NEURODEG realizovaný spolupráci s praktickými lékaři v Brně a Jihomoravském kraji.
O poruchách paměti a jejich současném výzkumu (nejen) v Brně i projektu NEURODEG nám přijde popovídat Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Kdy a kde: ve středu 13.3. 2019 v 18 hod., kavárna Trojka (POZOR netradičně nikoliv v sále, ale v Mínus Trojce), Dominikánská 9, Brno
Datum konání: 13. března 2019
Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.
Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.