Čím se zabývá evoluční etika? Co je neuroetika a experimentální etika? Můžeme s pomocí přírodních věd vysvětlit morálku? Odkud se vzaly hodnoty? Jak dlouhá je cesta od reakcí buněk k morálnímu jednání? K čemu nás vycvičil přírodní výběr? Proč jsou morální rozhodnutí nesnadná? Mohou nám přírodní vědy odpovědět na otázku Proč být morální? Má naše mysl nějakou morálku? A kdo je Jonathan Haidt?
Od roku 1871, kdy Darwin publikoval knihu O původu člověka, se pomalu začalo rozvíjet naturalistické vysvětlení původu a základů morálky, které se opíralo o evoluční teorii. Empiricky a experimentálně zaměřené snahy o vysvětlení morálky a morálního rozhodování jsou příznačné pro současnou evoluční etiku, experimentální etiku a neuroetiku, které se opírají o poznatky přírodních věd. Přednáška krátce představí knihu Jonathana Haidta s názvem Morálka lidské mysli právě v kontextu soudobých naturalistických vysvětlení morálních fenoménů.
Červnové Science Café bude vést Radim Brázda z Katedry filozofie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Přednáší dějiny etiky, dějiny filozofie v období renesance, zabývá se problémy soudobé etiky, německou filozofií 20. a 21. století. Zajímá se o filozofické reflexe humoru, smíchu a jídla.
Termín: 13.6. 2019 (čtvrtek), 18:00
Místo: Klášter Broumov, sál Kreslírna, Klášterní 1, Broumov
Rezervace: martina.junkova@broumovsko.cz, tel. 734 443 165
Vstupné: 60 Kč / 30 Kč (studenti a U3V)
Datum konání: 13. června 2019
Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.
Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.