Asteroidy (neboli planetky) pozorují astronomové již přes dvě století a za tu dobu jich popsali přes 400 tisíc. Asteroidy se jim začalo říkat podle toho, jak vypadaly při pozorování dalekohledem (aster-oid = hvězdám podobný). Název planetky byl stanoven v polovině 19. století, kdy bylo jasné, že se jedná o zvláštní tělesa (větší než 100 metrů) ve sluneční soustavě a jako taková by měla mít svou vlastní kategorii (malé planety = planetky).
Planetky, jejichž oběžná dráha leží blízko zemské oběžné dráhy, dostaly pojmenování „blízkozemní“. Některé z nich protínají dráhu Země, a tak existuje určitá pravděpodobnost, že dojde k jejich srážce se Zemí. Co by taková srážka znamenala pro život na Zemi a pro Zemi samotnou? Můžeme tomu nějak zabránit?
O blízkozemních planetkách nám bude povídat Petr Scheirich z Astronomického ústavu Akademie věd a zároveň absolvent kladenského gymnázia.
Kdy a kde: ve středu 20.3. 2019 v 19 hod., Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, náměstí Sítná 3105, Kladno
Datum konání: 20. března 2019
Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.
Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.