Moravské zemské muzeum, Biskupský dvůr, Muzejní 1, Brno
Vstupné: plné 30 Kč, zvýhodněné 15 Kč, rodinné 75 Kč
Otevírací doba: úterý 9–15 hod., středa až pátek 9–17 hod., sobota a neděle 13–18 hod.
Návštěvník se s proměnami moravské přírody seznámí formou ukázek z muzejních sbírek i bohatého obrazového doprovodu. Pro dětské návštěvníky výstavy jsou připraveny pracovní listy. Starší děti si mohou vyplnit řadu kvízových otázek, malé děti v nich naleznou omalovánky, hádanky a lehké úkoly na téma hmyzu. Pracovní listy jsou tedy koncipované pro věkově široké spektrum dětí a hravou formou je seznámí s tím, co je to vůbec entomologie a s jakými druhy hmyzu se mohou nebo bohužel už nemohou na Moravě setkat.
Výstava je doplněna o umělecké plastiky hmyzu od Veroniky Richterové, která se v současnosti zabývá především sochařskou prací z pet lahví, kterou nazvala PET-ART. Inspiruje ji jak život rostlin a živočichů v přírodě, tak přeplněné kontejnery na plastový odpad v ulicích, které jsou pro ni studnicí materiálu.
„Říše hmyzu je pro mne jedním z těch lákavých světů, kde nacházím spoustu podnětů, na kterých mohu stavět mou práci“, uvádí Veronika Richterová. „Jsou to zážitky vizuální, kdy s obdivem studuji stavbu hmyzího těla, zaobírám se elegancí muší nožky nebo hledám optimální tvar motýlího křídla, různě je modifikuji a přetvářím k obrazu svému. Fascinuje mě, že toto téma má určitý daný řád, který mne udržuje ve spojení s realitou (tj. třeba, že moucha má šest nohou a pavouk osm) a zároveň skýtá velkou svobodu a široký prostor k hledání dalších tvarových, barevných i technických možnost, jak s tématem naložit.“ Hmyz a pet lahve mají z hlediska autorky jedno společné: je jich spousta druhů a nepředstavitelně se množí. Součástí výstavy bude i workshop Veroniky Richterové (plánový na jaro 2018), kde si budou moci děti i dospělí zahrát na PET-ARTové umělce a vyrobit si vlastní motýly Monarchy z Pet lahví.
Výstavu doplňují vitríny umístěné ve stálých přírodovědných expozicích – zoologické (Biskupský dvůr), která mapuje změny ve fauně jižní Moravy – ryby, obojživelníci, plazi, ptáci, savci, geologicko-paleontologické, která představuje poslední výsledky výzkumu mořské rybí fauny moravských třetihor a nejzajímavější nálezy z posledních let a mineralogicko-petrografické, zaznamenávající minulost i současnost mineralogických výzkumů a těžby nerostů na Moravě a ve Slezsku, nové vzácné minerály a sběratelství minerálů – dnešní možnosti sběru.
Datum konání: od 6. prosince 2017 do 3. června 2018
Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.
Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.