Výstava představí čtvrtou etapu projektu s názvem Phantom Models, jehož cílem je postupné zmapování a lokalizace modelů lidského mozku zobrazujících dráhy a nervová centra, které byly vytvořeny před rokem 1885 profesorem anatomie na pražské Univerzitě Christopherem Aebym a švýcarským inženýrem Alfredem Büchim. Řada z nich byla zakoupena pro vzdělávací a vědecké účely institucemi po celém světě.
KDY: vernisáž 23.4. v 18.00
výstava potrvá do 26.6. 2018
KDE: Hrdličovo muzeum člověka. Viničná 7, Praha 2
Tato výstava, jejíž kurátorkou je Martina Galetová, je výsledkem spolupráce Hrdličkova muzea člověka s Národní lékařskou knihovnou a výtvarníkem Christianem Fogarollim.
Záměrem Fogarolliho je dohledat dochované modely, zjistit jejich stav, vylepšit je a zároveň s nimi navazuje dialog, ve kterém se zaměřuje na jejich formu, dekonstruuje je, reinterpretuje a oživuje. V případech, kdy se modely do současnosti nedochovaly, vytváří jejich rekonstrukce a umísťuje do měst, které je získaly.
Předchozí etapy projektu se uskutečnily v Amsterdamu, Moskvě a Turíně. Nyní se Christian Fogarolli zaměřil na výzkum pražského modelu, který byl pořízen roku 1885. Bohužel se tento model nepodařilo nalézt a je pravděpodobné, že byl zničen nebo ztracen. Fogarolli vytvořil nový model, který odpovídá použitými komponenty původnímu modelu v měřítku 1:25 cm. Tato nová plastika koresponduje s frenologickou lebkou stálé expozice muzea, která stejně jako model Aabiho a Büchiiho z roku 1885, využívá barevné odlišení jednotlivých funkčních oblastí mozku. Koncept chemické nerovnováhy mozku je umělecky znázorněn jako zásah, který se dotýká i dalších částí sbírky. Historiografický rozměr projektu představuje dobová dokumentace související s originálním modelem. Tyto dokumenty byly objeveny ve spolupráci s Národní lékařskou knihovnou.
Phantom Models je kulturní projekt, který zhodnocuje vědecké a umělecké dědictví, upozorňuje veřejnost na mimořádnou architektonickou strukturu lidského mozku a ukazuje, jak prchavé a pomíjivé jsou hranice mezi jednotlivými disciplínami.
Datum konání: od 24. dubna 2018 do 26. června 2018
Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.
Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.