Jak laboratorní metody pomáhají v pátrání po původcích nemocí: Vybrané metody diagnostiky infekčních onemocnění

Diagnostika slouží k rozpoznávání patologického jevu. Z medicínského hledis­ka pak rozumíme diagnostikou proces zaměřený na hledání příčiny onemocně­ní. Na konci by mělo být odhalení (rozpoznání) nemoci, tedy diagnóza. Základem diagnostiky onemocnění je soubor různých vyšetření, pomocí nichž se postupně získávají a zjišťují nové informace zpřesňující cestu hledání a ve výsledku vedou k určení onemocnění. Jak se rozvíjejí vědecké metody, tak dochází, ovšem pomaleji a po­stupně, k využití některých z nich v laboratorní diagnostice. Příkladem může být metoda MALDI-TOF, o které se dozvíte více v článku V. Dvořáka na str. 169 tohoto čísla Živy.

Ukázková videa kultur parazitických organismů in vitro jsou umístěna níže pod obrazovou galerií.

Obrazové přílohy

Videa

Příklady kultivace parazitických organismů in vitro:

Na videu pozorujeme parazitické bičíkovce druhu Leishmania major, kteří způsobují kožní nákazu (kožní leishmaniózu). Video ukazuje pohyb pomocí bičíku na předním konci těla (buňky) a velká seskupení, která tito bičíkovci v umělé půdě dělají. Tyto bičíkovce na člověka přenáší drobný bodavý hmyz (flebotomové) během sání krve. Paraziti se vyskytují hlavně v subtropických oblastech. Jejich příbuzní (druh Leishmania infantum) způsobují onemocnění s horečkami a zvětšenou slezinou (viscerální leishmaniózu) a vyskytují se i v jižní Evropě, v zemích podél Středozemního moře. Orig. E. Nohýnková

Pomalu se pohybující parazitické améby (druh Entamoeba histolytica) se v umělé půdě živí zrnky škrobu a bakteriemi. Nakazí-li se někdo např. vypitím znečištěné vody, v níž jsou odolná stadia těchto améb (kterým se říká cysty), pohyblivé améby se z nich v tlustém střevě uvolní a mohou způsobit průjem. Právě tyto améby video ukazuje. Orig. E. Nohýnková

Archiv článků pro pedagogy a studenty


Aktuality Navštivte nás na Instagramu Navštivte nás na Facebooku

V týdnu od 4. do 10. listopadu můžete navštívit „bašty“ výzkumu, poslechnout si desítky přednášek, zhlédnout výstavy i filmy, nechat se vtáhnout do debat s odborníky nebo zažít science show. Festival Týden Akademie věd ČR nabízí program pro všechny a zdarma. Na některé akce je nutná registrace.

Na 400 akcí ve 23 městech po celé republice chce veřejnost vtáhnout do světa vědy – zasvětit je jak do výzkumu v laboratořích a archivech, tak do zákulisí bádání i přední linie novinek.

... více aktualit ...

Předplatné Živy

Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč
za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.

Co je to Živa?

Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.