Když se korýši opalují

V čistých vodách v oblastech s intenzivním slunečním zářením, jako jsou horská jezera, periodické tůně nebo arktické vody, může ultrafialové záření pronikat hluboko pod hladinu a negativně působit na obyvatele vodního sloupce. Efektivní odpovědí planktonních korýšů, např. hrotnatek rodu Daphnia, může být ochranná pigmentace. Ta se však vyvinula pouze na lokalitách bez přítomnosti ryb, v případě jejich introdukce jsou vizuálně nápadní korýši pod silným predačním tlakem.

Použitá a citovaná literatura

SARS, Georg Ossian. On some Australian Cladocera, raised from dried mud. Forhandlinger i Videnskapsselskapet i Kristiania, 1885, 8: 1-46.

 

In clearwater habitats in areas with intense solar radiation, such as mountain lakes, periodic pools or arctic waters, ultraviolet radiation can penetrate deep below the water surface and negatively affect organisms in the water column. Planktonic crustaceans, e.g. waterfleas of the genus Daphnia, can respond to this selection pressure by developing protective pigmentation. It is, however, effective only in fishless habitats; in the case of the introduction of fish, conspicuous crustaceans are under strong predation pressure.

Obrazové přílohy

Archiv článků pro pedagogy a studenty


Aktuality Navštivte nás na Instagramu Navštivte nás na Facebooku

Navštivte Výstavu fotografií pořízených zaměstnanci Akademie věd České republiky "Věda fotogenická", je sestavena ze soutěžních příspěvků zaslaných do stejnojmenné soutěže, která se letos konala již po desáté. Hlavní myšlenkou projektu Věda fotogenická je propojení vědy a umění. Nahlédněte na vědu očima vědců!


... více aktualit ...

Předplatné Živy

Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč
za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.

Co je to Živa?

Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.