Rybník nejsou jenom ryby

Asi každý z nás se už někdy v létě zanořil do chladivých vod rybníka, pískovny nebo zatopeného lomu. Někdy ke koupání čirá, průhledná voda přímo vybízí, ale takových vod je pohříchu málo; v našich krajích se v přírodě musíme často spokojit s vodou, do které moc nevidíme, protože je zakalená, zelenavá, zkrátka „špinavá“. Někdy dokonce koupání oželíme, protože se nám do „hrachové polévky“ či naplavenin čehosi v barvě svinibrodské zeleně nechce, nebo je voda sice čirá, ale museli bychom se prodírat spletí vodního rostlinstva, v obou přípa­dech často ještě po kotníky v bahně. Voda v rybníce zkrátka „žije“ – a žije hodně po svém, podle pravidel, která jsou suchozemcům poměrně vzdálená. Pokusíme se nyní virtuálně nahlédnout pod hladinu a podívat se, jak to tam funguje.

Materiály k výuce

Obrazové přílohy

Archiv článků pro pedagogy a studenty


Aktuality Navštivte nás na Instagramu Navštivte nás na Facebooku

Srdečně vás zveme na výstavu Radky Boškové: Ryby ve vědecké ilustraci. Po celý květen 2024 v 1. patře knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1.

... více aktualit ...

Předplatné Živy

Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč
za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.

Co je to Živa?

Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.