Voda je divná (a díky za to)

Vtipálkové občas říkají, že naší planetě Zemi by se mělo říkat Voda, už jen proto, že oceány zaujímají přes 70 % zemského povrchu. Ale důvodů je víc. Bez kapalné vody by to zkrátka nešlo, neexistoval by život v té podobě, jak ho známe, a bez vodní páry v atmosféře, hlavního hráče skleníkového efektu, by se Země stala planetárním „mrazákem“. Voda jako sloučenina má přitom celou řadu podivných vlastností. Některé z nich, jež zásadně ovlivňují fungování sladkovodních ekosystémů, si zde představíme.

 

Materiály k výuce

Obrazové přílohy

Archiv článků pro pedagogy a studenty


Aktuality Navštivte nás na Instagramu Navštivte nás na Facebooku

Číslo Živy 1/2025 vyšlo ve čtvrtek 6. února. Přináší článek o průtokové cytometrii z rubriky K výuce, která má pro letošní rok ústřední téma Nové metody v biologii II., seriál Šaty dělají člověka, pokračování Laboratorních ryb z vysychajících tůní a seriálu Mají se vzácné druhy rostlin bát křížení s hojnějšími příbuznými? Dozvíte se, jak je to se štěnicemi mezi netopýry, ptáky a lidmi a mnoho dalšího.

... více aktualit ...

Předplatné Živy

Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč
za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.

Co je to Živa?

Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.