Invazní druhy komárů – výzva občanské vědy

Evropa čelí v posledních letech rozsáhlému šíření invazních druhů komárů, což představuje nejen ekologický, ale především zdravotní problém. Nově příchozí druhy, zavlečené z jiných kontinentů, výrazně zvyšují riziko přenosu původců různých onemocnění mezi lidmi, ale i volně žijícími a chovanými zvířaty. Zatímco při běžném zapojení občanské vědy do výzkumu a monitorování šíření většiny invazních druhů rostlin nebo živočichů postačuje prosté sledování přítomnosti cílového organismu, u komárů je efektivnější využití různých typů pastí. Tento přístup sice vyžaduje vyšší míru nasazení a zapojení, ale zároveň nabízí možnost tvorby školních projektů, které kombinují přístupy i výukové předměty, a otevírá příležitost pro žáky a studenty zúčastnit se výzkumu.

Internetové zdroje

„Reverse“ identification key for mosquito species 2022 – klíč pro určení druhů je dostupný
na www.ecdc.europa.eu/en

K dalšímu čtení v Živě

Invazní a nepůvodní druhy komárů aneb Máme se u nás bát exotických nákaz? (2017, 4)

Jak se rozmnožují komáři v tůních lužního lesa? (2024, 2)

Biosmršť: bleskové mapování nepůvodních druhů v ČR (2024, 2)

NAJDI.JE aneb Občanská věda, nástroj pro studium nepůvodních bezobratlých živočichů (2024, 4)

Obrazové přílohy

Archiv článků pro pedagogy a studenty


Aktuality Navštivte nás na Instagramu Navštivte nás na Facebooku

Monotematické číslo Živy 5/2024 vyšlo ve čtvrtek 10. října. Po Vodě a Ohni přichází Vítr. Další ze čtveřice živlů (latinsky elementum, řecky stoicheion), základních složek a prvků světa, které představují nezkrotnou, neovladatelnou, často ničivou, a přesto vysoce tvořivou přírodní sílu. Zatímco země, Gaia, je pramatkou všeho a voda je esenciálním životodárným elementem, stojícím na počátku života, oheň je silou obnovující, tak jako Šiva. Vítr pak všechny tyto tři elementy propojuje. Je ze všech nejproměnlivější, než si jeho přítomnost uvědomíme, už je zase pryč. Vane z minulosti a směřuje do budoucnosti.

... více aktualit ...

Předplatné Živy

Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč
za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.

Co je to Živa?

Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.